KÖRNYEZET- ÉS TERMÉSZETVÉDELMI
OKTATÓKÖZPONTOK ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE

július 20, 2022

Fenntarthatóság és klímaváltozás…

A solti Teleki Sándor Oktatóközpont  vezetője a Föld Napja alkalmából több programból álló projektet állított össze, mely „Fenntarthatóság – Klímaváltozás” címen vált ismerté.

Az első program (2022.04.25.)  a több éven át  együttműködő  Duna-menti általános iskolák részére szerveződött.  A műhelymunkát a solti Vécsey Károly Könyvtárban rendeztük.

A rendezvény megvalósítása olvasható a BAON Bács-Kiskun Megyei Hírportálon (2022.04.29)  Lencsésné P. Anna tollából.

Május június  hónapban a Dunaföldvári Magyar László Gimnáziumban az önként vállalkozó, érdeklődő  9-10.osztályos diákokkal  dolgoztunk  együtt. Ugyanis egy nemzetközi társasjáték  „A Föld jövőjéért „ fejlesztésében vettünk részt a Magyar Természetvédők Szövetsége elnyert pályázata alapján. Témája a klímaváltozás problémájával foglalkozott megoldásokat keresve.  Rendkívül tanulságos volt a játék, problémamegoldó gondolkodásra serkentő.  Együttműködésre ösztönzött a jelen és jövő megmentéséért.

Június 17-én 21  érdeklődő gimnazistával folytattuk-e témát a Szelidi-tó partján (Bács-Kiskun Megye, Dunapataj), köztük a Magyar László Gimnázium növendékei.  E  téma feldolgozásához  csatlakozott a Kecskeméti Református Gimnázium és a Kalocsai Szent István Gimnázium  jelentkező diákjai.

A három napos programban megismertük a Szelidi-tó és környékének élővilágát (déli-délkeleti ) túráztunk a KNP túravonalán Szabadi László nyugalmazott igazgató vezetésével (szakmai tudása elismert). Ugyancsak az ő vezetésével csónakáztunk a tavon , figyelve az algák elterjedését, a vízszínt változását  a hőmérséklet-emelkedés függvényében. Célzott előadásokat hallgattak diákjaink,  plakátokat  hoztak létre, elemeztek. Kiselőadásokat tartottak, szituációs játékokban kreatívan  részt vállaltak. Köszönjük  a 3 napos tábor megvalósítását támogató Magyar Természetvédők Szövetségének ugyancsak sikeres pályázatunk  kapcsán.

18-án a MTSZ két munkatársa 2X1,5 órás foglalkozást tartott, melyeket diákjaink rendkívül élveztek. https://vimeo.com/ 725571214     

19-én értékeltük napjaink témáit, megfogalmaztuk csoportonként a jelen környezeti problémáit, és próbáltuk megfogalmazni hogyan tehetnénk lassúbbá a klímaváltozás egyre súlyosbodó hatásainak következményeit.

A sikeres projekt megvalósításában köszönöm a solti Vécsey Könyvtár igazgatójának Farkas Bea asszony támogatását, segítségét.

A Dunaföldvári Magyar László Gimnázium igazgatójának ,Keserű Katalin asszonynak a lehetőséget.

Hajdúné Dienes Szilvia kolléganő szervező munkáját a Kalocsai Szent István Gimnáziumban valamint  felügyeleti tevékenységét . Ugyancsak Papp Tibor édesapa felügyeleti tevékenységét a Kecskeméti Református Gimnáziumot  képviselve.

Köszönöm  a Szelidi Lepke Erdei Iskola vezetőjének, Nemeskéri Pál úrnak a támogatását csónak kölcsönzése ügyében.

A háttéranyagok (plakátok)  biztosítását köszönöm az Energia Klub munkatársának, Kiss Blankának.

Köszönöm a Magyar Természetvédők Szövetségének a támogatását , kiállítási anyag, előadási anyag (Fenntarthatóság témában) biztosításában. Pályázatok elbírálásában.

A több hónapos projektet  sikerült megvalósítanom,  tapasztalataim alapján eredményesnek értékelhető. A folyamatos „építkezés” sikeresnek tűnik…

Kacziba Lajosné
Teleki S.Oktatóközpont vezetője

 

Vadon Tábor egy napja 2022.06.18. from Gál Zoltán on Vimeo.

LEGFRISSEBB HÍREINK

Támogatóink