A solti Teleki Sándor Oktatóközpont vezetője a Föld Napja alkalmából több programból álló projektet állított össze, mely „Fenntarthatóság – Klímaváltozás” címen vált ismerté.
Az első program (2022.04.25.) a több éven át együttműködő Duna-menti általános iskolák részére szerveződött. A műhelymunkát a solti Vécsey Károly Könyvtárban rendeztük.
A rendezvény megvalósítása olvasható a BAON Bács-Kiskun Megyei Hírportálon (2022.04.29) Lencsésné P. Anna tollából.
Május június hónapban a Dunaföldvári Magyar László Gimnáziumban az önként vállalkozó, érdeklődő 9-10.osztályos diákokkal dolgoztunk együtt. Ugyanis egy nemzetközi társasjáték „A Föld jövőjéért „ fejlesztésében vettünk részt a Magyar Természetvédők Szövetsége elnyert pályázata alapján. Témája a klímaváltozás problémájával foglalkozott megoldásokat keresve. Rendkívül tanulságos volt a játék, problémamegoldó gondolkodásra serkentő. Együttműködésre ösztönzött a jelen és jövő megmentéséért.
Június 17-én 21 érdeklődő gimnazistával folytattuk-e témát a Szelidi-tó partján (Bács-Kiskun Megye, Dunapataj), köztük a Magyar László Gimnázium növendékei. E téma feldolgozásához csatlakozott a Kecskeméti Református Gimnázium és a Kalocsai Szent István Gimnázium jelentkező diákjai.
A három napos programban megismertük a Szelidi-tó és környékének élővilágát (déli-délkeleti ) túráztunk a KNP túravonalán Szabadi László nyugalmazott igazgató vezetésével (szakmai tudása elismert). Ugyancsak az ő vezetésével csónakáztunk a tavon , figyelve az algák elterjedését, a vízszínt változását a hőmérséklet-emelkedés függvényében. Célzott előadásokat hallgattak diákjaink, plakátokat hoztak létre, elemeztek. Kiselőadásokat tartottak, szituációs játékokban kreatívan részt vállaltak. Köszönjük a 3 napos tábor megvalósítását támogató Magyar Természetvédők Szövetségének ugyancsak sikeres pályázatunk kapcsán.
18-án a MTSZ két munkatársa 2X1,5 órás foglalkozást tartott, melyeket diákjaink rendkívül élveztek. https://vimeo.com/ 725571214
19-én értékeltük napjaink témáit, megfogalmaztuk csoportonként a jelen környezeti problémáit, és próbáltuk megfogalmazni hogyan tehetnénk lassúbbá a klímaváltozás egyre súlyosbodó hatásainak következményeit.
A sikeres projekt megvalósításában köszönöm a solti Vécsey Könyvtár igazgatójának Farkas Bea asszony támogatását, segítségét.
A Dunaföldvári Magyar László Gimnázium igazgatójának ,Keserű Katalin asszonynak a lehetőséget.
Hajdúné Dienes Szilvia kolléganő szervező munkáját a Kalocsai Szent István Gimnáziumban valamint felügyeleti tevékenységét . Ugyancsak Papp Tibor édesapa felügyeleti tevékenységét a Kecskeméti Református Gimnáziumot képviselve.
Köszönöm a Szelidi Lepke Erdei Iskola vezetőjének, Nemeskéri Pál úrnak a támogatását csónak kölcsönzése ügyében.
A háttéranyagok (plakátok) biztosítását köszönöm az Energia Klub munkatársának, Kiss Blankának.
Köszönöm a Magyar Természetvédők Szövetségének a támogatását , kiállítási anyag, előadási anyag (Fenntarthatóság témában) biztosításában. Pályázatok elbírálásában.
A több hónapos projektet sikerült megvalósítanom, tapasztalataim alapján eredményesnek értékelhető. A folyamatos „építkezés” sikeresnek tűnik…
Kacziba Lajosné
Teleki S.Oktatóközpont vezetője


